2022.04.01.
Miből tudom, hogy közterület-felügyelővel van dolgom?
A közterület-felügyelő a feladatát járőrszolgálat vagy őrszolgálat keretében, BM rendeletben meghatározott, országosan egységes egyenruhában teljesíti. A közterület felügyelő szolgálata teljesítésekor egyenruhájára kitűzve, a mellkas bal oldalán viseli az országosan egységes, egyedi azonosító számmal ellátott felügyelői jelvényt. A felső ruházat bal karján látható a karjelzés, mely alapján azonosítható a munkáltató és/vagy az önkormányzat, amelynek területén intézkedik. Névkitűző használata már nem kötelező.
Mi a közterület-felügyelők jogállása?
A közterület felügyelők jogállását a közterület felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény, az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről, valamint az egyes törvényeknek az iskolakerülés elleni fellépést biztosító módosításáról szóló 2012. évi CXX. törvény, továbbá a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény szabályozza.
Ezek alapján a feladatkörében eljáró közterület-felügyelő intézkedésre jogosult, rendészeti feladatokat ellátó hivatalos személy, és ennek megfelelő büntetőjogi védelemben részesül.
A közterület-felügyelő köztisztviselő, közszolgálati jogviszonyára, a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
Közszolgálati jogviszony létesítésének feltételei közterület-felügyelő esetén:
Mi a közterület-felügyelő feladata?
A közterület-felügyelő feladatait – törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában – az önkormányzat illetékességi területén lévő közterületen, az önkormányzat intézményeinek, gazdasági szervezeteinek területén, valamint az önkormányzat tömegközlekedési feladatának ellátása során üzemeltetett tömegközlekedési eszköz szerződésszerű használatának ellenőrzése során látja el.
A közterület-felügyelő milyen intézkedéseket alkalmazhat?
A közterület-felügyelő jogosult a jogszerű intézkedésével érintett személy személyazonosságát megállapítani, igazoltatni. A közterület-felügyelő felszólítására az állampolgár köteles személyazonosságát igazolni, ennek elmulasztása szabálysértési eljárást von maga után. A személyazonosság igazolására alkalmas minden olyan hatósági igazolvány, amely a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvényben foglalt követelményeknek megfelel.
A közterület-felügyelő intézkedése során milyen kényszerítő eszközöket alkalmazhat?
Hol intézkedhet a közterület-felügyelő?
A közterület-felügyelő feladatait az önkormányzat illetékességi területén lévő közterületen, az önkormányzat intézményeinek, gazdasági szervezeteinek területén, valamint az önkormányzat tömegközlekedési feladatának ellátása során üzemeltetett tömegközlekedési eszköz szerződésszerű használatának ellenőrzése során látja el.
A közterület-felügyelő készíthet-e rólam, vagy a gépjárművemről fénykép,- vagy videó-felvételt?
A közterület-felügyelő intézkedése közben az érintett személyről, az intézkedése vagy az eljárása szempontjából lényeges környezetről és körülményről, tárgyról képfelvételt, hangfelvételt, kép- és hangfelvételt készíthet.
Celldömölk Város területén hol találhatók térfigyelő kamerák?
Celldömölk Város Önkormányzatának Térfigyelő kamerarendszere - a kamerák elhelyezkedése - az alábbi linken tekinthető meg, vagy tölthető le.
Nemeskocs Község Területén hol találhatók térfigyelő kamerák?
Nemeskocs Község Önkormányzatának Térfigyelő kamerarendszere - a kamerák elhelyezkedése - az alábbi linken tekinthető meg, vagy tölthető le.
Minden jog fenntartva
Celldömölk Város Önkormányzata
9500 Celldömölk, Városh�za tér 1.
Tel.: 95 / 777-810
Fax: 95 / 420-304
E-mail: celldomolk@celldomolk.hu